Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor
    Gabriel
    Participant

Salutare guys! Las si eu un happy story pe scurt, mai mult vizual, decat in scris.
    Am început cu concursuri de robotica și olimpiada de informatică în liceu și mai târziu, lucrurile au luat-o razna spre IoT și uite asa am ajuns sa îmi iau primul Raspberry Pi 3 și un modul cu 8 relee. Bineînțeles, am încercat și eu ca tot omul, Windows IoT, Android Things, Blynk, chiar și vanilla Python cu aREST API. M-am tot jucat pana am gasit o treaba denumita Home Assistant.
    De acolo s-au dus toate la vale în mod accelerat, spre o casa inteligenta privacy-oriented cu mult ESPHome, Shelly-uri (to be replaced by ESPHome soon), Sweet Home 3D si ceva 3D printing (ma pregatesc sa trec pe rasina pentru carcase pretty soon).
    Uite unde s-a ajuns după vreo 2 ani de tinkering incet, incet, step-by-step.
    Tableta cu 3D UI
    <br>
    HA Hub
    <br>
    HA HUB 2
    <br>
    Motion Sensor
    <br>
    Motion Sensor 2
    <br>
    Rain Sensor
    <br>
    Garden Valve
    <br>
    Temp Sensor
    <br>
    Exemplu UI (a bit older)

Gabriel
    Participant

LE: Exemplu UI (nu a mers incarcat in post)
    Exemplu Dashboard HA

Gabriel
    Participant

Mai las in premiera si un senzor de inundatie modular cu ESPHome care urmeaza sa ajunga prin bai si bucatarie 🙂
    Senzor de inundatie modular
    PicoFlood

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont