Etichetat: , , ,

• Acest subiect are 1 răspuns, 2 voci și a fost actualizat ultima dată acum 6 luni de Liviu.
Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor
    Jonny
    Participant

Care a fost primul device smart achizitionat si de la care a inceput smart home-ul?

La mine a fost un senzor de temperatura si umiditate pe bluetooth de la Xiaomi si apoi un bec smart de la TP-Link.
    Dupa ce mi-am luat un Homepod mini, ca boxa, mi-am dat seama ca il pot folosii si ca hub pentru Homekit. Dar atunci am aflat ca nu toate device-urile smart sunt compatibile cu Homekit si singurul pe care il aveam era un smart TV LG, asa ca am apelat la Homebridge apoi Hoobs via Raspberry Pi.
    Ca sa nu dau gaura in buget am cautat sa aleg variata cea mai buna calitate / pret la ce aveam nevoie, si acum am produse de la Xiaomi, Aqara, Sonoff, Tado, TP-link si LG.

Liviu
    Participant

Eu am făcut un sistem nonsmart pe Arduino cu trei senzori de temperatura DS18b20, încă unul temp-umid. DHT11, un contact simplu de ușă, un senzor de mișcare și un senzor de gaz. Echipamentului i-am mai pus 4 relee, un modul pentru măsurarea curentului, un ecran și o tastatură…
    Datele senzorilor le-am trimis și stocat într-o bază de date pe un server, de unde scoteam grafice.
    L-am folosit pentru lucrarea de licență. Se poate vedea aici partea hardware – link1, iar cea software aici – link2. Am lucrat câteva luni să îl fac așa cum mi-am dorit.

Pe urmă am făcut un sistem cu Blynk & Arduino Uno & ESP8266 & DHT11 & 2 Relay – IoT – link

Monitorizare parametri cu Arduino

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont