• Acest subiect are 12 răspunsuri, 5 voci și a fost actualizat ultima dată acum O lună de Stefan.
Vizualizare 13 articole - 1 la 13 (din 13 în total)
  • Autor
    Mihai
    Participant

Salutare,

In momentul de fata am integrat Home Assistent pentru a controla si monitoriza apartamentul.
    Am achizitionat de curand o boxa Google Nest mini si as dori sa controlez senzorii din HA cu GoogleAssistent, insa acest lucru imi pare imposibil, avand in vedere ca am provider de internet RCS-RDS si de asemenea am un domeniu *.go.ro de la ei.
    Totul este setat si merge perfect si din intern si din extern.
    Dar problema mea este ca pentru GoogleAssistent este necesara conexiune securizata ( HTTPS ) si de aceea este necesar certificat SSL.
    Mentionez ca am facut totul condorm celor specificate de cei de la HomeAssistent totul s-a legat.
    Let’s Encrypt nu ar merge pentru ca trebuie incarcat atat pe serverul de domeniu cat si la mine certificatul SSL.
    Cunoasteti o alta metoda prin care as putea sa pastrez domeniu? ( nu as dori sa renunt la domeniu go.ro, dar daca este necesar voi folosi cele specificate de catre cei de la HA – DuCKDns ca am vazut ca poti pune si SSL prin ei cu Let’s encrypt)

Multumesc de raspunsuri

Aurel
    Participant

Salut, eu am reusit să asociez HA cu GH prin Duckdns și GH îmi vede toate device-urile din HA. Eu am internet prin fibra de la orange și pentru aceasta am cerut celor de la orange să îmi pună routerul în mod bridge și am pus un alt router după el în care am putut să fac portforward pentru poerturile 80 și 443. Apoi prin ngingx proxy manager și Let’s Encrypt am obținut certificatul SSL de care aveam nevoie. Știu că Duckdns nu e super sigur dar, deocamdată, este o variantă funcțională.

Mihai
    Participant

Salut Aurel,

Multumesc frumos de raspuns. Nu este chiar cel dorit de mine :(, dar daca va fi una din solutii voi incerca pentru ca as vrea sa controlez si vocal casa. Inca incerc sa caut info, eventual sa vorbesc cu cei de la RDs, daca o exista vreo solutie.

PS. Ca sa modifici o stare la un switch, de exemplu, este nevoie sa ii predefinesti tu o fraza, propozitie in GH?

Octavian
    Participant

Am avut și eu figura asta cu Digi etc, am reușit să îi fac port fwd din routerul lor. La mine parola e user și parolă Digi.
    Am făcut conexiunea cu exteriorul prin duck DNS și la Google și am obținut și certificatul ssl tot de la ei. Conectarea la Google a durat mai mult, dar nu a fost imposibilă.

Stefan
    Keymaster

@mihai eu am facut abonament la nabucasa pentru a expune device-urile din HA in Google Home si le controlez prin Assistant. Abonamentul este undeva la 4-5 $ pe luna, cam cat un pachet de tigari :), asa ca am zis ca se merita fara sa am alte batai de cap.

Mihai
    Participant

Salut Octavian,

Da de conectat cu exteriorul am reusit si eu sa fac avand in vedere ca Digi iti ofera domeniu gratuit… singura problema este ca domeniul este cu http, nu cu https ( lucru de care se pare ca am nevoie pentru a integra HA in GH cu Google assistent) metoda de la dickDNS in mom de fata este una din solutii asa cum este de asemenea cel cu nabucasa xe l-a mentionat Stefan.

Multumesc. Seara buna

Mihai
    Participant

Salut Stefan,

Da, este una din optiunile pe care le luam in calcul, desi nu stiu extraordinar de multe despre cloud oferit de HA. Intrebare daca ai mentionat de nabu casa… cat de mult expun in cloud lor? Este doar partea de domeniu , securitate aau include si partea de salvare a configului si chestii mai sensibile de se gasesc integrate in HA?

(Gluma) Legat de pachetul de tigari ai dreptate :)) dar daca integrezi si spotify – penrru a asculta la un sistem audio imperecheat cu HA si youtube premium pt GA si alte chestii ( ca sigur se mai gasesc precum la un momemt dat API de tuya sau cine mai stie poate si HA la un mom dat ) poti sa ajungi si la un cartus pe luna :)))

Multumesc de raspuns si seara buna.

Razvan
    Participant

Eu am reușit pe digi sa am https folosind go.ro; am interpus însă un proxy (port fwd din ONT pentru portul https către un synology (pe care era funcțional let’s encrypt) din care duce apoi la RPi cu HA.

N-am avut dorința sa conectez google assistant (rareori folosesc comenzile vocale, par fun dar nu prea sunt). Voiam însă să văd dacă pot obține conexiune securizata. Și am reușit.

Cum zice și Ștefan însă, ma gândesc serios sa ma abonez la cloud – nu fin’că as avea nevoie, ci doar fin’că mi se pare geniala munca depusa de băieții ăia și oferita moka. Probabil o sa rămân la setup-ul meu, dar măcar contribui la dezvoltarea HA. 😎

Stefan
    Keymaster

Ei se lauda ca doar fac schimb de mesaje intre google si HA. Mai zic de cod ca este open source si dau un link catre partea asta https://github.com/NabuCasa/hass-nabucasa/blob/master/hass_nabucasa/iot.py
    Cat timp nu le sparge nimeni serverul ar trebui sa fie totul ok. Eu nu-mi fac prea mari probleme de securitate pentru ca nu am device-uri din partea de security integrate. Daca ai din astea m-as gandi de 2 ori inainte. Dar si atunci ma astept ca romanasul nostru va veni cu bormasina la butuc, nu va apela la nabucasa.
    Mai ramane partea de securitate a retelei interne si a traficului tau. Dar si aici esti oarecum protejat de SSL.
    In mare am fost ok sa fac integrarea prin ei vs sa deschid porturi pe router.

@Offtopic cartusul e deja platit lunar: youtube, netflix, hbogo etc. :))))

Mihai
    Participant

Salut Razvan,

Super. Voi incerca sa vad daca reusesc ceva avand in vedere ca in retea am si un NAS D-link DNS320… desi am incercat cate ceva sa fac pe el si nu prea am reusit ( ssh de ex – limitari de firmware … ). Voi incerca.

PS. Foarte bun argumentul tau legat de cloud, si ma gandesc ai eu sa imi fac abonament la ei. Intr-adevar munca depusa este enorma de catre comunitate si apreciez ceea ce se face si cum evolueaza… destul de rapid zic eu si bug-urile se rezolva de la un update la altu’.
    Dar, cum exista si minusuri, marunte, dar exista, riscul de a nu funcfiona ceva (neoficial HA) este mare … am pierdut integratea de purificatoare Philips ca nu mai ofera mentenanta cel ce a dezvoltat, dar alti oameni din comunitate au gasit un workaround ( tre sa ii mai dau nitel de cap ca nu am reusit inca).

Multumesc de raspuns 😀

Mihai
    Participant

Da, Stefan, ai dreptate si multumesc de link. Voi lua un pic la “pieptanat” ce tine de nabu casa si ce ofera. Oricum ma gandesc acum ca am o camera tplink tapo c100 si tot prin aplicatia lor ma conectez ca sa pot sa integrez in HA. Deci si daca server-ul TPlink e spart e acelasi lucru :)). Daca ar fi un sistem standalone cu nvr legat in retea ar fi altceva …

Legat de nabu casa ii dau dreptate lui Razvan…putem ajuta echipa sa dezvolte HA avand in vedere ca totul e oferit moca (in plus banii de pe abonamente inseamna si mentenanta servere si cred ca ai si ceva suport)

@ offtopic – da asemenea e si la mine :)))

Razvan
    Participant

@mihai,

Multumesc de raspuns

Cu drag: asta e ideea de forum. Schimb de idei. M-am folosit de let’s encrypt-ul de pe synology.🤷🏻‍♂️

am pierdut integratea de purificatoare Philips ca nu mai ofera mentenanta cel ce a dezvoltat, dar alti oameni din comunitate au gasit un workaround ( tre sa ii mai dau nitel de cap ca nu am reusit inca).

Vezi prin HACS, poate găsești ceva util.

@stefan
    ,

Dar si atunci ma astept ca romanasul nostru va veni cu bormasina la butuc, nu va apela la nabucasa.

😂😂

Mai ramane partea de securitate a retelei interne si a traficului tau. Dar si aici esti oarecum protejat de SSL.
    In mare am fost ok sa fac integrarea prin ei vs sa deschid porturi pe router.

Am expus doar câteva porturi, protejate de firewall. Ma conectez din exterior de obicei prin vpn-ul meu (RPi dedicat). E mai ușor sa spargi ușa decât sa accesezi rețeaua 😂

Stefan
    Keymaster

@razvan, perfect la partea cu vpn-ul. Eu am prieteni care expun direct porturile de la router. Sincer nu ma astept sa aiba probleme dar…
    La partea de securitate e bine sa fii cat mai prevazator si sa iei lucrurile in serios. Dar fiecare are un punct in care cedeaza si spune las’ ca merge si asa. Recunosc ca si eu mai fac lucruri din astea, ceea ce nu e recomandat, dar suntem oameni si pana la urma noi gresim nu masinile 🙂

Thanks pentru completari, utila info pentru colegii care mai citesc.

Vizualizare 13 articole - 1 la 13 (din 13 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont