Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor
    Cata
    Participant

Sunt grafic design de 20 de ani, bloger si obsedat de smart home. De mai bine de 10 ani utilizator apple.
    Si asa mi-am propus sa fac un sistem smart diy si jurul homekit. Singura mea conditie a fost sa fie un sistem accesibil din punct de vedere al costlui, asa ca si provocare pt mine.
    Totul se invarte in jurul homebridge care ruleaza pe un pi 4 care la inceput a rulat pe un 3 (si a mers brici, nu am avut nici o problema) si am trecut pe 4 cum a aparut pi4.
    Asa. . . Pentru asistent vocal folosesc alexa, in fiecare camera o bucata plus un echo show in bucatarie.
    5 raspberry pi:
    – pi4 homebridge
    – pi3 cu zigbee2mqtt
    – pi3 magicmirror
    – pi3 volumio bucatarie (audio player)
    – pi3 volumio sufragerie (audio player)
    – intrerupatoare sonoff t1 cu null peste tot – 7 bucati cu 3 canale si 2 si 1.
    – ca si termostat un Nest generatia 2 (primul meu gadget smart luat acuma 4 sau 5 anii
    – sonoff basic vreo 4 bucati
    – becuri wiz 3 bucati pt iluminat ambiental in bucatarie
    – banda led wiz 2 bucati lumina ambientala bucatarie
    – govee imersion (ambilight tv)
    – cateva prize smart zigbee controlate prin pi-ul cu zigbee2mqtt cu un stik cc2531
    – aqara gateway cu senzori de temperatura in fiecare camera si cateva butoane zigbee si senzori de miscare.
    – philips hue si cateva becuri hue pentru iluminatul ambiental din living.
    – xiaomi roborock s5
    – broadlink pentru control clime
    – samsung smart 2 bucati controlate prin homebridge cu pluginul samsung tizen.
    Toate aceste dispozitive smart de la producatori diferiti si protocoale diferite (wifi zigbe) si sonofurile cu softul original si ewelink sunt controlate prin homebridge.

Mai detaliat la mine pe blog (nu stiu daca am voie sa pun link aici)

La birou am aceasi configuratie de homekit cu homebridge.

Jonny
    Participant

E tare ca folosesti Homekit cu Alexa si nu cu Siri 🙂

Cata
    Participant

🙂 alexa a fost primul asistent vocal pe care l-am detinut. Si cum toate automatizarile sunt deja facute. Plus ca saream bugetul sa cumpar 4-5 bucati homepod. Plus ca am un ipad montat pe perete pentru control fara “galagie”
    In schimb la birou vocal cu siri si homepod

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont