Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Autor
    Bocsan Raul
    Participant

Salutare tuturor,
    Nu știu dacă a mai încercat careva sa sa instaleze termostate Nest in fiecare camera,pentru controlul individual al încălzirii,dar eu am făcut acest lucru si este a doua iarna in care funcționează totul perfect.
    Mai detaliat,este faptul ca am pus centrala “pe direct”,adică fără termostat propriu,iar in tabloul de distribuție caldura,am pus pe fiecare traseu câte un servomotor pe fiecare traseu de agent termic,iar aceste trasee,le-am conectat la câte un Heatlink al Nest-ului,in funcție de zona pe care o controlează.Pentru ca nu ma scot banii afara din casa si nici nu știu cum s-ar comporta un termostat de 300$ in medii cu umiditate ridicată,in bai si dressing,am pus termostate programabile banale(NON-Smart).Acum mulți vor spune ca sistemele de termostate Purmo,Salus,etc au o funcție foarte importantă si anume,opresc si centrala atunci cand si ultimul termostat decuplează,iar sistemul meu nu face acest lucru,informatie cu care am fost atenționat si eu de instalatorul care mi-a făcut instalatia(cu o experiența foarte vasta in domeniu),dar vreau sa va prezint argumentul meu.Dacă optați pentru varianta asta,sa știți ca majoritatea centralelor de încălzire,dacă au puntea aceea conectata,unde de obicei se leagă termostatul ei,se opresc singure atunci cand temperatura agentului termic de pe retur,este cu mai puțin de 10 grade C,decât cea de pe tur.
    Mai pe interesul tuturor,dacă toate traseele sunt închise,adică toate încăperile au ajuns la temperatura setată in termostat,centrala mai funcționează pana cand temperatura apei din retur,este aproape la fel de calda ca cea care pleacă din centrala,dupa care se opreste singura si recircula apa,pana cand acest criteriu se schimba din cauza ca un traseu a fost deschis,iar “apa” se întoarce in centrala la o temperatura cu mult mai mică.
    Sper sa fie o informație utila,pentru cei care doresc termostate mai Smart decât soluțiile oferite de producătorii consacrați din domeniu,dar vor sa aibe si încălzire cu control individual pe fiecare încăpere.

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont