Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)
  • Autor
    Alin
    Participant

Salutare,

Incep acest subiect cu o intrebare …sau mai multe 🙂

De ce avem nevoie de un sistem SAMRTHOME? sau Chiar avem nevoie ?

Sunt un fan al automatizarii desi in casa pe care am cosntruit-o acum vreo 5 ani nu am prea multe automatizari SMARTHome ( de fapt am doar 2 dispozitive sonnof conectate la 2 lampi – programate sa se aprinda/stinga )
    As vrea incet incet sa mai adaug cateva dispozitive si integrate frumos intr-un hub
    vazute si mai frumos pe un/o dashboard/tableta/android/telefon..etc . Mi-ar place sa adaug niste senzori de inundatie, temperatura, o sonerie cu camera, prize , intrerupatoare si ceva dispozitive pentru becuri….pfff

O problema care o am la mine in casa este aceea ca cele 2 fete din casa (sotia & fica) fac risipa de curent .. in ideea ca cam uita sa stinga becurile pe unde merg…adica daca se muta la tv la parter cam uita sa stinga becurile de la etaj sau mansarda..iar atunci incepe show-ul 🙂

O alta problema de care imi este frica sa ma apuc de facut Smart prin casa (si intradevar nu am habar) este aceea ca….Oare trebuie sa schimb ceva la sistemul actual de curent…adica trebuie trase alte fire ? Casa este facuta normal…adica nu sunt trase si alte cabluri in plus …

Daca aveti idei sau sfaturi cum se poate incepe sa faci o casa pas cu pas ..incet si sigur …cat mai Smart …va rog lasati cateva raduri si voi.

Multumesc.

Duculete
    Participant

poti sa incepi așa … (nu zic ca sunt cele mai bune deviceuri dar este un început)

dacă citești comentariul asta pe 10.dec.2021, fugi într-un lidl și vezi ca au bagat câteva jucării smarthome.

cumperi: 1 hub , un bec un senzor de mișcare

doar cu asta poți sa Incepi sa testezi partea cu “risipa de curent”. după ce iti faci setup-ul pe telefon, faci o automatizare: dacă nu ai mișcare mai mult de 1,2..5 minute, stinge becul.
    apoi ușor, ușor o sa vezi ca o sa iti mai comanzi și o priza Zigbee, și un senzor temperatura, și un termostat… dar în timp după ce “prinzi gustul”.

ca alternativa (dacă nu mai găsești în lidl) poți sa iei de la Ikea TRÅDFRI Gateway,senzor de mișcare, prize și becuri.

nu trebuie sa schimbi cablurile (cel Putin pentru început) și mergi pe Zigbee (aici contează sa ai un hub/gateway cât mai “open” ca sa accepte și deviceuri de la alți producători; exemplu: prize/becuri Ikea pe gateway Lidl (care e un Tuya).

Alin
    Participant

– este fiabila aplicatia Lidl Home ?
    – trebuie bec zigbee ?

Duculete
    Participant

Recomand sa folosesti aplicatia tuya. Eu nu am hub lidl dupa cum probabil stii.

Alin
    Participant

deci se poate folosii hubul de la lild si cu aplicatia tuya ? merci

AdrianXR
    Participant

La inceput sotia a fost sceptica….ceva de genu “Nu imi trebuie, nu folosesc, etc”. Acum cand are toata casa smart….o foloseste mai mult ca mine :))

Iti recomand ca pentru inceput sa iti cumperi un Raspberry pi 4 si sa pui HA pe el. Ulterior cand ai bani si timp sa mai adaugi cate o integrare.

Eu am plecat de la tot felu de chinezarii gen tuya, sonof, etc…..si tot la HA am ajuns dupa 3 ani.

Iti dau acest sfat pentru a nu arunca cu banii pe fereastra in teste cu diferite dispozitive smart sau a pierde timp cu alte aplicatii chinezesti. Mergi la sigur!

Alin G
    Participant

Salutare, aceeasi problema o am si eu .. insa am gasit un compromis si fara sa dau gauri prin pereti sau sa schimb ceva pe partea de curent .
    Toata dragostea mea fata de smarthome a inceput acum vreo 2 ani cand am spus “hai sa mi iau 2 becuri colorate ca arata frumos” ..ei…de acolo am ajuns sa automatizez absolut tot ce se putea prin casa. Repet, fara sa dau gauri sau sa schimb vreun intrerupator . Adevarat , daca mergeam pe ruta asta era mult mai ieftin si poate mai putine aplicatii pe telefon :))
    Revenind la ce iti recomand:
    1.Sa scap de problema luminii lasate aprinse : Bec Philips Hue + senzor Philips Hue + (optional intrerupator Philips Hue) . Stiu ca a fost o optiune putin mai scumpa insa este simpla si o persoana atehnica din casa (ma refer aici la sotia mea) nu o sa “faca urat” ca este complicat.Apropo…daca mai gasesti pe parcurs becurile de la Lidl…se conecteaza la hub.ul Philips Hue … din pacate nu am avut incredere in ele si am luat doar 2 de test…cand am observat ca sunt chiar bune…nu am mai gasit 🙁
    2.Pe partea de prize…sincer eu folosesc toata casa prizele smart de la dlink sau philips hue.Se conecteaza prin wifi sau zigbee–>(aici o sa ai nevoie de un hub normal).
    3.Daca ai nevoie de sugestii si pe partea de incalzire, senzori de gaze,inundatii etc (facute sa nu fie complicate) te ajut cu drag 😀

Zi buna!

John
    Participant

@AdrianXr poți sa detaliezi te rog? Ce senzori se pot conecta la HA cu rpi?

Am un rpi4 care e setat ca server audio pentru un sistem hi-fi și ma gândeam sa îl folosesc la altceva.

AdrianXR
    Participant
Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont