Etichetat: 

• Acest subiect are 0 răspunsuri, 1 voce și a fost actualizat ultima dată acum 6 luni de Bogdan.
Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Autor
    Bogdan
    Participant

Tot auzisem eu de dispozitive smart si evident fiind un om pasionat de tot ce inseamna butoane dar mai ales cele pe care le si poti programa, am decis sa imi fac un “dormitor smart”.

Probabil ca va intrebati de ce in dormitor? Ca doar o camera am. Nu puteam sa o denumesc bucatarie. Cand ma suna o gagica doar nu ar fi sa-i spun ca sunt in pat in bucatarie. Ar fi si ciudat si sarac.
    Avand doar o camera m-am invatat sa fiu lenes. Bine eram lenes. Cred ca asa m-am nascut dar na, daca nu era asa nu m-as fi gandit ce as putea face sa nu ma tot ridic din pat sa opresc becul.
    Aaa da am uitat sa mentionez ca o tipa a fost impresionata de dormitorul meu si n-a mai plecat din el. Chiar daca nu era smart atunci dar a devenit intre timp.
    Este important sa mentionez asta nu ca sa ma laud dar are legatura cu dormitorul smart. Ea, eu si dormitorul smart.
    Revenind la poveste, de lene dupa o documentare sanatoasa am achizitionat si primul intrerupator smart.
    Stiam de la inceput ca nu am toate firele care trebuie in priza. Am rezolvat cu un electrician. Mi-a zis omul de la inceput: “Nustiu ce vrei tu sa faci aici dar o sa-ti dai foc la casa. Sper ca ai asigurare la apartament”. Bine cred ca a vrut sa zica la camera asta in care stai dar l-a luat rusinea. Eu am fost bucuros ca m-a ajutat. Altfel sigur ramaneam fara “apartament”. Nu mi-a luat nici un ban. I-am dat o cafea facuta la ibric pe aragaz. Aparat de cafea nu am. Nu ca nu am bani sa-l cumpar. Nu am unde sa-l pun.
    Adevarul ii ca nustiu cat putea sa-mi ia pentru un fir tras 1 m. A ramas ca-i spun cum merge intrerupatorul cand il montez.
    A venit intrerupatorul comandat de la ceva firma din Romania. Doar la ei am gasit asa ceva. Nu aveam chef sa astept sa vina din China. Doream sa o impresionez pe gagica cat mai repede.
    Adevarul ii ca ea imi tot zicea sa ne mutam in ceva apartament. Nu zicea apartament mai mare. Doar apartament. Mie imi placea acolo. Era asa comod. Aveai toate lucrurile la indemana. Nu faceai multa miscare. Chiar misto. Fac o paranteza. Imi place sa mananc in pat. Ei nu. Nu avea cum sa zica “hai sa mancam la masa”. Nu aveam loc de masa dapoi masa.
    Revenind la intrerupator. Vine intrerupatorul il montez. Dupa schema. Imi ia 10 minute dupa ce m-am chinuit 2 zile. Avea schema de montaj in cutie.
    Surpriza: functioneaza.
    Astep sa vina seara. Ajunge si gagica de la munca o chem in pat. Ea entziasmata, stiti voi cum sunt femeie cand aud de pat, se dezbraca, se aseaza langa mine si poc se stinge becul. Zice “no s-a ars becul”. Nu termina bine de zis, poc se aprinde becul. “Mno futui. Nu ii ars dar sigur se arde”.
    Ii zic: “iubire nu se arde. Hai sa-ti arat ce surpriza am”. Eu foarte entuziasmat de ce am stiut face. Ii explic cum functioneaza becul, intrerupatorul, aplicatia si ea imi zice. “Ba da lenes te-ai facut. Nici sa stingi becul nu-ti mai place”.
    Ea deloc impresionata ma molipseste si pe mine. Primul meu gand a fost: “ ba tre sa fac ceva mai smart care sa ii placa si ei”.
    Ma documentez, imi vin idei si ajung la concluzia: “comanda vocala”
    Iau un google home, configurez, “aprinde becul, opreste becul”. Faina treaba, super multumit de ce am facut o astept sa vina de la munca. Urlu sa se stinga becul sa se aprinda. In sfarsit si ea impresionata si imi zice: “macar asa nu trebuie sa ma mai pui sa-ti caut telefonul prin pat, sa oprim becul in fiecare seara”.
    O invat si pe ea cum sa urle la boxa. Putin dezamagita ca nu o asculta de fiecare data, dar ii place.
    Ne invatam amandoi cu urlatul zilnic la o boxa dar era fain.
    Intre timp trebuie sa ne mutam. Am gasit un apartament cu masa, loc de aparat de cafea. Mna alta viata.
    Problema ii ca asta nu mai avea nici intrerupatorul smart nici google home. Doar obiceiul nostru a ramas de a urla la boxa seara cand ne puneam in pat si evident ca uitam sa oprim becul.
    Ne trezeam urland cand eu cand ea “Hey Google. Turn off light”.
    Ne amuzam si faceam misto unul de celalalt.
    Intr o zi ma vede un vecin mai in varsta iesin din apartament. Retineti. Apartament.
    Ma saluta respectuos, isi cere scuze ca intra in vorba cu mine si imi zice: “auzi vecine, ai catel? “ ma uit mirat la el si ii zic:” Nu am, de ce ma intrebati?” Imi zice: “ca neastamparat trebuie sa fie seara, ca te tot aud cum strigi la el Hey Gogo”.

Concluzia: Nu-ti dai foc la casa dar vecinii te cred nebun.

P.s: povestea este fictiune bazata pe realitate.
    Materiale folosite:
    1. intrerupator smart WiFi Tuya
    2. Boxa Google Home.
    3. Automatizarea este generata automata in google home cand faci legatura cu device-urile din aplicatia Smart Life.

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont