• Acest subiect are 3 răspunsuri, 3 voci și a fost actualizat ultima dată acum O lună de Andrei.
Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)
  • Autor
    Valentin
    Participant

Salutare,

Ma intereseaza, o solutie simplua si in acelasi timp buna, pentru acasa.

Ma gandeam la jucariile de la Lidl, dar nu stiu cat de bune sunt, in comparatie cu altele de pe piata.

As avea nevoie de:
    – 5 becuri E14
    – 4 becuri E27
    – 3 zenzori de miscare
    – 4 prize smart – Monitorizare consum…. si sa “taie” energia electrica la nevoie.
    – gateway ?
    – termostat WIFI – centrala Ariston.

Pe langa cele de mai sus, mai am deja instalate 3 becuri E27 – Xiaomi smart.

Multumesc 🙂

Valentin

Andrei
    Participant

Pentru becuri recomand Philips WiZ. Aș încerca și Ikea Tradfri pentru că au și buton-telecomandă de pus pe perete.

Senzorii de mișcare să fie pe Zigbee, merg mai bine decât pe WiFi. Am de la Sonoff – este foarte mic și l-am agățat de lustră. Folosește baterie.

La prize smart să eviți Tuya. Am una Hama și parcă măsoară consumul doar când intru în aplicație. Nu pot să o automatizez.

Dragos
    Moderator

Ar trebui sa te gandesti daca vrei sa montezi HUB. te sfatuiesc sa iei un HUB care stie cat mai multe protocoale astfel incat sa poti integra cat mai multe device-uri.

– ia si monteaza relee smart pt comanda becurilor,
    – xiaomi, aqara ar fi ok ca pret si destul de buni.
    – prize de la fibaro daca nu te uiti la pret, daca vrei mai ieftin aqara,
    – termostatul depinde de hub-ul pe care il alegi, poti sa montezi detectori de temperatura in fiecare camera si un releu pt a comanda centrala si asa este cel mai ieftin, daca vrei altceva poti sa iei un termostat pe zwave de la MCO.

Totul depinde de cat esti dispus sa investesti.

Andrei
    Participant

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont