Etichetat: 

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor
    Robert
    Participant

Pentru cei mai putin atehnici in ale programarii sau pentru cei care vor o solutie plug and play, hub-ul de la Aeotec (pana acum ceva timp Samsung) este cea mai usoara varianta de a iti face locuinta smart. Avand protocoale Zigbee si Z-wave, hub-ul SmartThings este din ce in ce mai cautat. Cu peste 50 de branduri integrate in baza de date, hub-ul de la Aeotec poate integra orice device care functioneaza cu protocoalele Zigbee sau Z-wave, DAR. Da, avem un “dar”. Chiar daca brandul respectiv se afla in lista partenerilor oficiali ai Aeotec, nu toate device-urile se pot integra. De exemplu senzorii de miscare sau au nevoie de un “device handler” care se integreaza manual. Ce inseamna aceasta integrare? Pai simplu. Adaugarea unui cod sursa in platforma se face foarte usor. Mai jos aveti un tutorial care sa va arate cat de usor de poate adauga un device, chiar daca nu este recunoscut automat de hub.

Fiind utilizator al acestui hub, de-a lungul timpului mi-au trecut prin mana destuli senzori care nu s eintegrau automat si a trebuit sa le adaug manual, prin asa zise-le coduri.

Propun sa facem o lista cu toate device-urile pe care le folosim si care au nevoie de handler pentru a ajuta pe cei care nu sunt prea familiari cu platforma github (locul unde se gasesc majoritatea acestor coduri).

– FIBARO =- priza smart – Din pacate personal mie imi merge doar on/off si arata doar consumul instant la prizei.

– XIAOMI AQARA – Un brand ieftin care functioneaza ireprosabil cu SmartThings, insa doar cu handler-ele din acest link. – https://github.com/bspranger/Xiaomi

Astept si alti utiliatori al acestui hub sa impartaseasca experienta si eventual poate postam si ceva idei de automatizari facute cu el.

Stefan
    Keymaster

Salut Robert,
    Mi se pare interesanta si utila initiativa ta de a face o lista cu device-urile care au nevoie de custom handlers. Astfel de integrari cu siguranta sunt utile si ajuta utilizatorii de Smartthings. Eu n-am avut ocazia sa ma joc cu asa ceva, m-am oprit la HA, dar pare interesant pentru un sistem aproape plug&play,
    Vad ca ai ceva experienta din “teren”, daca mai ai alte tips & tricks sunt sigur ca vor fi preciate de colegi. Inteleg ca e usor sa folosesti Smartthings IDE pentru a defini un handler, dar si ca pe urma aceste device-uri nu vor functiona doar local, au nevoie si de cloud (daca am inteles bine).

Thanks!

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont