• Acest subiect are 2 răspunsuri, 2 voci și a fost actualizat ultima dată acum O lună de Dragos.
Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor
    Dragos
    Moderator

Salutare,

Nu a scris nimeni despre acest subiect, asa ca am zis sa va impartasesc ce am facut eu. Folosesc la ora actuala un sistem cu trei boxe sonos.
    Aveam prin casa un raspberry pi 3 si un raspeberry pi zero si m-am gandit sa construiesc un sistem audio multiroom, asa ca m-am apucat de cautat informatii. Am gasit doua variante de care am fost incantat:
    – una complet gratuita:
    https://www.picoreplayer.org/
    – si una care este partial gratuita, daca platesti cativa lei pe an iti da acces la toate functiile, daca nu merg cele de baza. La acesta poti sa instalezi si KODI pe el si sa-l si folosesti ca player video.

Max2Play Home 2016 (en)

Asa ca am instalat pe rasberry pi3 picore player. Picore playerul are obtiunea de a instala si serverul de LMS astfel incat sa gestionezi colectia de muzica, colectie pe care o tin pe un synology, si evident celelalte playere dim retea.
    La rasberry pi zero am cumparat de pe farnel.com un justboom dac zero si am instalat pe el max2play.
    Sistemul poate fi intergrat in HA sau il poti folosi independent fara sa-l integrezi in nici un hub. Se poate controla cu aplicatie de android/iphone: squeezelite

Andrei
    Participant

Boxele Sonos cum se conectează la server? WiFi, cablu, BT?

Eu am în casă smart speakers (WiFi) de la Google: Nest Mini, Nest Hub și un Chromecast 3.
    Pot să dau cast de pe YouTube Music sincron pe toate 3, chiar și pe un TV Philips cu Android
    Se încarcă puțin mai greu, dar funcționează fără altă configurare.

Dragos
    Moderator

wifi sau lan.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont