• Acest subiect are 1 răspuns, 2 voci și a fost actualizat ultima dată acum 6 luni de Jonny.
Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor
    Serban
    Participant

Am cumparat 2 senzori si i-am integrat in Home Assistant.
    Pentru “conectarea” la Home Assistant am folosit o placa ESP-32 D1 mini.

Cost senzori – 65 Lei (2 buc)
    Cost placa – 50 Lei

Documentatie – https://esphome.io/components/sensor/xiaomi_ble.html?highlight=xiaomi#lywsd03mmc

In prima faza am conectat unul din senzori in aplicatia Mi Home – mai mult din curiozitate, ca sa vad ce afiseaza in aplicatia originala.
    Binding key-ul l-am obtinut urmand pasii din documentatie, conectandu-ma la fiecare senzor accesand siteul https://atc1441.github.io/TelinkFlasher.html. Te poti conecta atat de pe mobil cat si de laptop – prin Bluetooth. Foloseste Chrome, din Firefox nu merge. Apasa “Do activation” de mai multe ori daca nu apare biding key-ul din prima.
    Urmatorul pas a fost sa instalez ESP Home in Home Assistant si sa configurez placa. Am conectat-o prin USB si am incarcat codul (l-am scris folosind exmplele din documentatie).
    Prima “flash-urie” trebuie facuta prin USB, urmatoarele se pot face prin WiFi.

Pe urma am schimbat firmware-ul senzorilor. Am pus firmware-ul ATC si am rescris codul de pe placa ESP. Chestia ciudata a fost ca a scazut nivelul bateriei. Din ce am citit firmware-ul Xiaomi nu indica corect nivelul bateriei (imi arata 100% cu firmware-ul original si pe urma a scazut la 92%).

Probabil ca voi incerca si firmware-ul PVVX, dar inca nu am avut timp.
    Am comandat inca 4 senzori pe care urmeaza sa ii primesc.

Home Assistant ruleaza pe o masina virtuala, pe un Mini PC HP G4 cu processor i5-8500U si 8GB RAM. Pentru virtualizare folosesc Proxmox.

Jonny
    Participant

Si eu am reusit prin metona asta sa conectez acelasi tip de termometru in Homekit via Hoobs.
    Eu am prins la pretul de 65lei pachetul de 3 bucati. Merg bine, i-am implementat si in automatizari.
    Singur dezavantaj de care m-am lovit e cu semnalul.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont