• Acest subiect are 1 răspuns, 2 voci și a fost actualizat ultima dată acum O lună de Razvan.
Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor
    Andrei
    Participant

Salut!
    Întâlnesc tot mai des subiectul online privacy în articolele și videoclipurile de pe net:
    X firmă îți vinde datele, Y dispozitiv îți știe locația și te ascultă la microfon, Z îți citește mesajele.

• Vă deranjează că dispozitivele smart funcționează prin cloud și colectează date?
    • Evitați anumite aplicații, servicii sau branduri din aceste motive?
    • Folosiți asistenți vocali?
    • Utilizați VPN, DNS custom, firewall?

Eu unul folosesc Home Assistant și controlez local tot ce se poate, dar încă nu m-am convins să învăț și să mă chinui să instalez firmware custom (Tasmota) pe dispozitivele smart.

Dețin smart speakers de la Google și mi-ar fi greu să mă lipsesc de aplicațiile, serviciile lor și să caut alternative open-source pentru toate.

• Voi cum vedeți toată chestia asta?
    Razvan
    Participant

Eu unul sunt deranjat nițel de asta, ca principiu… Dar paranoic nu sunt.

Folosesc asistenți vocali – google, sunt singurele device-uri din casa care ‘ies’ pe internet. Restul se opresc într-un pi-hole, network-wide deployed. Orice afla Google de la hub-uri/mini-uri afla oricum din telefonul/tableta android 😎

Din router am deschise doar cele câteva porturi de care am nevoie. În rețea, folosesc porturi custom la serverele ceva mai sensibile (NAS-uri etc).

Mi-am ‘blocat’ un RPi cu un server VPN prin care ma conectez la rețeaua de acasă cand/dacă folosesc internet public. Sau când vreau sa vad online canalele românești și sunt în străinătate. Sau când vreau sa accesez datele locale. 😂

Practic sunt deschise din exterior doar http/https + port VPN + un port random pentru sync date cu un NAS. Toate redistribuite din synology (firewall) către destinatari.

Mare parte din device-urile smart le folosesc în local – zigbee2mqtt. Cele care nu – n-au microfoane sau ceva. Nu vad de ce ar putea fi un risc de securitate / privacy ca afla de exemplu xiaomi ca am eu 23°C in living sau ca am aspirat in dormitor 😂😂

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2022 SmartHome360.ro Totul Despre si Pentru Smart Home! Partener LoxonePartener KNX

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creează cont